Krab

jedna z dwóch polskich odmian lędźwianu

Wysokość roślin 75-100 cm. Łodyga silnie rozkrzewiona bez pędu głównego. Nasiona większe niż u odmiany Derek, o zabarwieniu krernowozielonkawym. Liczba nasion w strąku 2-4 szt. MTN w dojrzałości fizjologicznej - ok 150 g. Zaleca się uprawiać tę odmianę na słabych glebach. Zaleca się wysiew ok 150 kg/ha, rozstawa rzędów 25-35 cm, głębokość siewu 4-6 cm.

 

 

 KRAB  i  DEREK  -  jedyne polskie odmiany lędźwianu

1. Wymagania klimatyczne i glebowe

Długość okresu wegetacji wynosi ok 110 dni. Nasiona kiełkują w temp. 2-3 C. Siewki dobrze znoszą krótkotrwałe przymrozki. W okresie wegetacji rośliny wykazują dużą odporność na suszę. Lędźwian posiada niewielkie wymagania glebowe - najlepsze to gliny piaszczyste i gleby lżejsze. Nie znosi gleb zakwaszonych i wilgotnych. Najlepszym przedplonem są rośliny zbożowe. Nie należy go uprawiać po sobie i innych roślinach motylkowych, które zostawiają po sobie dużo azotu.

2. Siew i pielęgnacja

Lędźwian powinno się wysiewać bardzo wcześnie wiosną, gdy tylko jest możliwe wykonanie pierwszych uprawek. Z uwagi na silne krzewienie się roślin, nie powinno się przekraczać zagęszczenia ok 80 szt./m. Nasiona powinny być zaprawione zgodnie z zaleceniami IOR.

3. Zbiór

do zbioru lędźwianu przystępuje się, gdy większa część strąków zbrunatnieje, a nasiona w nich są twarde. Można zastosować desykację, która przyspieszy zaschnięcie niedojrzałych części roślin. Strąki lędźwianu nie pękają.

Realizacja: Trol Intermedia

facebook