burak ćwikłowy

Nasiona buraka ćwikłowego - kupuj odmiany firmy "Spójnia"

Znaczenie gatunku

Burak ćwikłowy jest rośliną dwuletnią, z rodziny komosowatych. Częścią jadalną są korzenie i młode liście w okresie lata. Ponadto dużą zaletą tego warzywa jest zdolność korzeni do długiego przechowywania w zimie.

Warzywo to posiada bardzo wysokie wartości dietetyczne. Duża zawartość soli mineralnych oraz błonnika nadaje burakom właściwości odkwaszające, regulujące układ pokarmowy. Powszechnie znany jest również udział soku z buraków ćwikłowych w diecie leczącej anemię. Burak ćwikłowy, jako jedyne warzywo posiadające barwniki betainowe stał się surowcem do produkcji barwników naturalnych, dopuszczonych przez Ministra Zdrowia do stosowania bez ograniczeń w przemyśle spożywczym.

 

Nasiona buraka ćwikłowego - sprawdź odmiany firmy "Spójnia"

Wymagania klimatyczno-glebowe

Przedplon: Najodpowiedniejszym stanowiskiem pod uprawę buraka ćwikłowego jest pole w drugim lub trzecim roku po oborniku. W płodozmianie należy unikać w latach poprzedzających gatunków, które były żywicielami mątwika burakowego: rośliny kapustne, ziemniaki z wyjątkiem wczesnych, rzepak, korzeniowe, szpinak. Dobrym przedplonem są: zboża, cebula, por, ogórek, pomidor, rośliny motylkowe i strączkowe.

Wymagania glebowe: Buraki ćwikłowe mogą być uprawiane na różnych glebach, ale najlepiej nadają się gleby średniozwięzłe, gliniaste, o dobrej strukturze, wysokiej zawartości próchnicy. Nie nadają się ciężkie gleby ilaste. Gleby o odczynie obojętnym i lekko zasadowym, o przepuszczalnym podłożu sprzyjają uprawie buraka ćwikłowego.

Wymagania klimatyczne: Kiełkowanie nasion zaczyna się w temperaturze 8 o C. Optymalna temperatura wzrostu roślin wynosi 15 - 18 o C. Rośliny źle znoszą długie chłody wiosenne. Buraki ćwikłowe mają duże wymagania wodne, nie znoszą zacienienia.

 

Nasiona buraka ćwikłowego - odmiany "Spójni" polecane przez profesjonalistów 

Uprawa i nawożenie

Jesienią należy wykonać orkę głęboką, a wiosną przeprowadzić uprawki przedsiewne [kultywator i brona], dołączając wysiew nawozów mineralnych. Dawki nawozów w czystym składniku:

N - 85 - 120 kg (jako 2 dawki: przed siewem i pogłównie), P - 65 - 90 kg, K - 120 - 160 kg [nawozy potasowe i fosforowe pod pług lub wczesną wiosną]

Buraki ćwikłowe źle rosną na glebie świeżo wapnowanej, dlatego w miarę możliwości należy wapnować pod roślinę uprawianą w poplonie. Ponadto wymagają w okresie wegetacji dużej ilości magnezu, dlatego pozytywnie działa na rośliny wapno magnezowe. Niedobór magnezu objawia się postrzępieniem brzegów blaszki liściowej. Burak ćwikłowy jest rośliną chlorkolubną i lepiej reaguje na nawożenie solą potasową niż na formę siarczanową. Niedobór boru w glebie wywołuje choroby fizjologiczne u buraków ćwikłowych [zgnilizna korzeni, zgorzel liści sercowych]. W razie konieczności, wiosną przed wysiewem, można uzupełnić glebę boraksem, rozrzucając pod bronę , kultywator lub uzupełnić dolistnie nawozami wieloskładnikowymi.

Siew

Należy wysiewać siewnikiem precyzyjnym na głębokość 2 - 3 cm. Wysiew w glebę sypką i umiarkowanie wilgotną. Termin siewu : 10maja - 15 czerwca. Rzędy 30 - 50 cm. Norma wysiewu 12 - 20 kg/ha.

Na glebach żyznych i wilgotnych można siać buraki ćwikłowe do początku lipca by otrzymać jesienią korzenie o średnicy 6 - 8 cm [do przechowywania i konserwacji].

Realizacja: Trol Intermedia

facebook